Želja zaposlenika poznatog slovenskog proizvođača obuće Alpine, da njihova kompanija prijeđe u vlasništvo stranaca, ne iznenađuje. Naime, planirano preseljenje proizvodnje u zemlje s jeftinijom radnom snagom i otpuštanja zaposlenika Alpina, prošlog tjedna izazvali su pravu buru u Sloveniji. Alpina bi zapravo, kako pokazuju dostupni podaci, čak u prvom koraku, izbjegla vlasništvo nekog financijskog fonda, koji bi je nakon nekoliko godina preprodao uz dobit, da bi tek tada završila u rukama strateškog vlasnika. Za kupnju Alpine nedavno su se zanimali Rossignol, za kojeg Alpina već proizvodi sportsku obuću, kao i Fischer.
Želja zaposlenika poznatog slovenskog proizvođača obuće Alpine, da njihova kompanija prijeđe u vlasništvo stranaca, ne iznenađuje.
Naime, planirano preseljenje proizvodnje u zemlje s jeftinijom radnom snagom i otpuštanja zaposlenika Alpina, prošlog tjedna izazvali su pravu buru u Sloveniji, piše Poslovni dnevnik pozivajući se na ljubljanski list Dnevnik.
Alpina bi zapravo, kako pokazuju dostupni podaci, čak u prvom koraku, izbjegla vlasništvo nekog financijskog fonda, koji bi je nakon nekoliko godina preprodao uz dobit, da bi tek tada završila u rukama strateškog vlasnika.
Za kupnju Alpine nedavno su se zanimali Rossignol, za kojeg Alpina već proizvodi sportsku obuću, kao i Fischer, neslužbeno doznaje Dnevnik, a poljednja kompanija Alpinu ima "na nišanu" već dugo.
U Alpini su nedavno bili predstavnici norveškog financijskog fonda Holt, koji su vlasnici nekoliko sportskih brandova, uključujući Bjorn Daehlie (Daehlie je dobitnik osam olimpijskih medalja u cross-country skijanju), ali dogovor nije postignut.
Za oboje, Fischer i Rossignol, Alpina je zanimljiva kao proizvođač skijaških cipele i tenisica, rekao je za Dnevnik stručnjak dobro upućen u stanju u slovenskoj kompaniji, koji je želio ostati anoniman.
Moguće povezivanje s jednim od ta dva renomirana proizvođača sportske opreme značilo bi da će se proizvodnja skijaških cipela u Alpini značajno proširiti. U usporedbi s modnom obućom koja se može proizvesti bilo gdje, kad skijaške obuće je drukčije. Usto, što takva proizvodnja zahtijeva određeni visoki tehnološki razvoj, problem je i to što je zbog velikog obujma skijaških cipela npr. Kini teško izdržati troškove transporta, piše Poslovni dnevnik.